Eğer internette zaman geçiriyorsanız, mutlaka İngilizce kısaltmalar ile karşılaşmışsınızdır. Sosyal medyada, mesajlarda, online oyunlarda, blog veya çeşitli internet sitelerinde artık İngilizce yazı diliyle neredeyse bütünleşmiş olan bu kullanımlar internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu tarafından kabul görmekte ve anlamları bilinmektedir.

Ancak bazen bu İngilizce Kısaltmaları kullanırken veya gördüğümüzde hatırlamakta zorluk çekebiliyoruz. Sizin için düzenlediğimiz en çok kullanılan bu İngilizce Kısaltmalar ile kolaylıkla sizde bu kısaltmaları anlayıp, kullanabilirsiniz.

En çok Kullanılan 20 İngilizce Kısaltma

LOL (Laughing Out Loud)

ingilizce lol ne demek

LOL kısaltması İngilizce “Laughing out loud” anlamına gelmektedir. Türkçe anlamı “Yüksek sesle gülüyorum” demektir. Bir yazışma esnasında karşınızdaki komik bir şey yazdığında veya gülünç bir durum ortaya çıktığında bu kısaltmayı kullanabilirsiniz. En çok kullanılan İngilizce kısaltmalar arasında bulunur.

OMG (Oh My God)

ingilizce omg ne demek

OMG kısaltması İngilizce “Oh my God” anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı “Aman Tanrım” demektir. Şaşkınlık ve hayrete düşüren olaylar veya konuşmalar esnasında tepki olarak verilebilir.

BRB (Be Right Back)

ingilizce brb ne demek

BRB kısaltması İngilizce “Be right back” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak karşılığı “Hemen döneceğim” şeklinde çevrilebilir. Bir yazışma esnasında bilgisayar başından kısa süreliğine kalkmanız gerekiyorsa bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

TGIF (Thank God, it’s Friday)

ingilizce tgif kısaltması

TGIF kısaltması İngilizce “Thank God, it’s Friday” anlamına gelmektedir. Türkçe anlamı “Tanrıya şükür, bugün cuma” demektir. Hafta sonu için kullanılır ve sonunda işlerin bittiği için sevinmek anlamına gelmektedir.

TBT (Throwback Thursday)

ingilizce tbt kısaltması

TBT kısaltması İngilizce “Throwback Thursday” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Geriyedönüş Perşembesi” olarak kullanılabilir. Sosyal medyanın hayatımızda büyük bir yer kazanmasından sonra bazı kavramlarda herkes tarafından kabul edilir hale geldi. Perşembe günleri Instagram uygulamasında eski fotoğrafları paylaşma günüdür ve TBT kısaltması da bu paylaşımı yaparken kullanılan etiketlerden biridir. Ancak bu kısaltma artık sadece Instagramda değil tüm sosyal platformlarda varlığını görebileceğimiz ve eski anıları, fotoğrafları ve hatta bilgileri paylaşırken kullanabileceğimiz bir etikettir.

BFF (Best Friends Forever)

ingilizce bff ne demek

BFF kısaltması İngilizce olarak “Best friends forever” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Sonsuza kadar en iyi arkadaşlar” anlamına gelmektedir. Sosyal medyada kullanımı yaygındır hatta günlük yaşantıda konuşma diline de yerleşmiştir. En yakın arkadaşlarınızla yazışma esnasında BFF kısaltmasını kullanarak hitap edebilir ve bu şekilde tanıtabilirsiniz.

IRL (In Real Life)

ingilizce irl ne demek

IRL kısaltması İngilizce olarak “In real life” anlamına gelmektedir. Türkçe anlamı “Gerçek hayatta” demektir. İnternet ortamında bir konuşma esnasında gerçek hayatla ilgili bir konudan bahsederken veya gerçek hayatta geçerli olan bir durumdan örnek verirken karışıklık yaşanmaması adına IRL kısaltması kullanılır.

NVM (Nevermind)

ingilizce nvm kısaltması

NVM kısaltması İngilizce olarak “Nevermind” anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı “Boşver” demektir. Çevirisinden de anlaşıldığı üzere yazı dilinde kısa bir şekilde boşver demek istediğimiz zamanlarda kullanabileceğimiz bir kısaltmadır.

NM (Not Much)

ingilizce kısaltmalar

NM kısaltması İngilizce olarak “Not much” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Çok değil” anlamına gelmektedir. İnternet ortamında, yazı dilinde karşı bir tepki olarak kullanılır ve “çok değil” şeklinde cevap vermek istemediğimiz zamanlarda “nm” kısaltmasını kullanabiliriz.

FOMO (Fear Of Missing Out)

ingilizce fomo ne demek

FOMO kısaltması İngilizce olarak “Fear of Missing Out” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Bir şeyleri kaçırma korkusu” anlamına gelmektedir. Günümüzde oldukça fazla kullanılan bu kısaltma, hayatınızda bir şeylere yetişemediğiniz ve eksik kalıyormuşsunuz hissini tarif etmek için kullanılır.

OMW (On My Way)

omw kısaltması

OMW kısaltması İngilizce olarak “On My Way” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Yoldayım” anlamına gelmektedir. Yazı dilinde biriyle buluşmadan önce veya online bir platformda yanına gideceğiniz kişiye karşı bu kısaltmayı kullanarak, yolda olduğunuzu belirtebilirsiniz.

THX (Thanks)

ingilizce thx kısaltması

THX kısaltması İngilizce olarak “Thanks” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Teşekkürler” anlamına gelmektedir. Mesajlaşma sırasında veya sosyal medya platformlarında teşekkür etmek istediğiniz anlarda kısaltma olarak kullanabilirsiniz.

IDK (I Don’t Know)

ingilizce idk kısaltması

IDK kısaltması İngilizce olarak “I don’t know” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Bilmiyorum” anlamına gelmektedir. Yazışma esnasında bilmediğiniz bir şeyi belirtmek için bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

PPL (People)

ingilizce ppl ne demek

PPL kısaltması İngilizce olarak “People” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “İnsanlar” anlamına gelmektedir. Kalabalık bir insan grubundan bahsetmek istediğiniz zamanlarda bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

SMH (Shaking My Head)

smh kısaltması

SMH kısaltması İngilizce olarak “Shaking my head” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Kafamı sallıyorum” anlamına gelmektedir. Bir konuşma sırasında karşınızdaki kişiyi onayladığınız ve anladığınızı belirtmek için bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

AMA (Ask Me Anything)

ama kısaltması

AMA kısaltması İngilizce olarak “Ask me anything” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “İstediğini sor” anlamına gelmektedir. Genellikle forumlarda ve online oyunlarda karşınızdaki kişinin size dilediğini sormasını belirtmek istediğiniz zamanlarda kullanılır.

JK (Just Kidding)

jk kısaltması

JK kısaltması İngilizce olarak “Just Kidding” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Şaka yapıyorum” anlamına gelmektedir. Konuşma sırasında alaycı bir tavırda veya yaptığınız şeyin ciddiye alınmamasını belirtmek istiyorsanız bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

IMO (In My Opinion)

imo ne demek

IMO kısaltması İngilizce olarak “In my opinion” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Benim fikrime göre” anlamına gelmektedir. Bir yazışma esnasında size ait olan bir fikir veya düşünceye başlamadan önce kullanılır.

TBH (To Be Honest)

tbh ne demek

TBH kısaltması İngilizce olarak “To be honest” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Dürüst olmak gerekirse” anlamına gelmektedir. Konuşma esnasında bir durumun aslında nasıl olduğunu açıklamak veya gerçeği söylemek amacıyla bu kısaltmayı kullanabilirsiniz.

FYI (For Your Information)

fyi ne demek

FYI kısaltması İngilizce olarak “For your information” anlamına gelmektedir. Türkçe olarak “Bilgin olsun” anlamına gelmektedir. Bir görüşme sırasında konu hakkında karşınızdaki kişiye özel bir bilgi vermek amacıyla bu kısaltmayı kullanabilirsiniz. Bu İngilizce kısaltma genellikle şirketler arası yazışmalarda kullanılır.

Yorum Yaz